Одеські катакомби

19.11.2013 10:12

“Ми довго йшли через незнайомі одеські вулиці, допоки не прийшли в якийсь великий двір серед дев’ятиповерхівок радянської споруди. Здається на Молдованці. В кутку двора під кущами ми побачили величезний люк. Відчинили ключем замок. І тут понеслось…”, – ділиться враженнями відвідувач підземелля Денис Мукімов

Під одеськими вулицями знаходиться ціла мережа ходів та лабіринтів. Більша частина з них це катакомби - що були каменоломнями, з яких видобувалося будівельне каміння. В наш час довжина Одеських катакомб оцінюється приблизно в 2,5 тис. км.

1. “У цю систему підземелля туристів не водять. Провідника ми знайшли серед своїх, таких же оскаженілих:)

2. Одеські катакомби утворили так само як і паризькі: тут добували вапняк для будівництва всього міста.

3. Пройшовши метрів п’ятсот, катакомби несподівано перетворилися на підземний бункер часів холодної війни. До поверхні землі звідси близько 60-ти метрів.

4. Кімната, де стояли фільтри для очищення повітря.

5. У цій шестикутній залі (нині частково затопленому) проводилися збори і наради. Бункер цей, до речі, не простий, а для укриття в ньому партійної еліти. Тут навіть є душові кабіни, облицьовані кахлем і житлові кімнати.

6. Тут були встановлені генератор і трансформатори, у яких виросли ноги відразу після консервації бункера. Залишилися тільки масляні калюжі.

7. Після бункера починаються справжні лабіринти. Я був здивований тому, як наш провідник спокійно тут орієнтувався.

8. У катакомбах я оцінив зовсім не бункер (скільки я їх бачив!), А наскельний живопис часів громадянської війни.

9. А деякі малюнки датуються серединою дев’ятнадцятого століття. На фото – кінь і візок, які спускалися під землю, для вивезення вапнякових блоків. Поруч написані розрахунки та обсяги виконаної роботи: робітники отримували гроші залежно від кількості видобутого каменю.

10. У наші дні нікому не прийде в голову намалювати на стіні автомобіль ЗІС.

11. У той день ми пройшли під землею всього близько двох-трьох кілометрів. Всього в цій системі більше ста кілометрів ходів, причому ця система не з’єднується з тими нецікавими підземеллями на околиці Одеси, в які водять натовпи туристів.