Українського терориста Лапшина засудили до довічного ув’язнення

25.10.2013 16:52

Українського аспіранта Павла Лапшина у Британії засудили до довічного ув’язнення, з мінімальним терміном за ґратами 40 років, за вбивство та здійснення вибухів у мечетях.

Вирок оголосили пізніше, ніж очікували, оскільки Центральний кримінальний суд у Лондоні, де відбувалося засідання, евакуювали після того, як у судовій залі виявили підозрілий пакет.

“Ви поділяєте екстремістські праві погляди про вищість білої раси і здійснили ці злочини на ґрунті релігійної та расової ненависті, сподіваючись, що це спровокує расовий конфлікт і змусить мусульман виїхати з вашого району”, – сказав суддя.

“Таким поглядам, мотивам і ненависті не місце в нашому мультирелігійному і мультикультурному суспільстві”, – додав він.

Раніше Павло Лапшин зізнався у вбивстві та підготовці терактів біля мечетей Західного Мідлендса.

Расизм

Довічного ув’язнення вимагало для українця державне обвинувачення. Захист просив 35-40 років в’язниці.

Прокурор Пітер Райт, який виступав понад годину, заявив, що довічне ув’язнення виправдане, зважаючи на тяжкість злочину – вбивство, вчинене для просування расистських, політичних чи ідеологічних поглядів.

Обвинувачення також визнало, що пом’якшувальною обставиною у справі є визнання провини Лапшиним та щиросердне зізнання у злочині.

Лорд-суддя Свіні відмовився визнавати як обтяжливу обставину дані про те, що підсудний мав юридичні проблеми з вибухівкою в Україні.

У залі суду перебував сам підсудний, а також семеро дітей Мохаммеда Саліма, у вбивстві якого він зізнався на попередньому засіданні, повідомляє з місця події кореспондент ВВС Украна Ірена Таранюк.

Через визнання провини суд над Лапшиним відбувся за прискореною процедурою.

Діяв сам

21 жовтня українець Павло Лапшин, аспірант з Дніпропетровська, який у квітні приїхав на стажування до британської компанії Delcam у Бірмінгемі, визнав себе винним за більшістю з висунутих йому звинувачень.

Зокрема, 25-річний хлопець визнав, що 29 квітня підстеріг і вбив ударами ножа в спину бірмінгемського пенсіонера Мохаммеда Саліма.

Це сталося лише на п’ятий день його перебування у Великобританії.

Також Лапшин зізнався у виготовленні вибухових пристроїв і бомбових нападах на три мечеті у графстві Західний Мідлендз.

Єдиний пункт, за яким він не визнав себе винним, це – унебезпечення життя людей через вибух 21 червня.

“Ми знайшли частково зроблені пристрої у кімнаті Лапшина, а також хімікати та обладнання для виготовлення бомби. Тобто очевидно, що він планував встановити інші пристрої з наміром вбити чи травмувати невинних людей”, – заявив начальник відділу розшукової поліції з контртерористичного підрозділу Західного Мідлендса Шон Едвардс.

Шон Едвардс також повідомив, що, за словами Павла Лапшина, він діяв сам і що на нього не намагалася вплинути жодна група.

Три вибухи

Суд встановив, що українець влаштував три вибухи: перший – 21 червня, другий – за тиждень, а третій – 12 липня. Третій вибуховий пристрій, на відміну від попередніх, був начинений сотнями гвіздків.

Внаслідок вибухів ніхто не постраждав.

Британські детективи проаналізували багатогодинні записи з камер відеоспостереження після першого вибуху та виявили Павла Лапшина, який з’явився на місці вибуху з пакунком та за кілька хвилин пішов з порожніми руками.

Згодом поліція виявили подібність між ним та підозрюваним у вбивстві Мохаммеда Саліма, якого бачили, коли він тікав з місця злочину.

“На його комп’ютері були знайдені документи, які пов’язали його з убивством”, – сказано в прес-релізі поліції. Крім того, на його лептопі виявили ультраправі екстремістські матеріали.

Лапшина затримали 18 липня в межах розслідування вибухів поблизу мечетей у містах Волсолл і Тіптон, яке проводив підрозділ поліції Західного Мідлендса з питань боротьби з тероризмом.

BBC